stagiune jazz

Stagiunea de Jazz la Teatrul Act – Tribute Roy Hargrove

Luna Martie aduce la Teatrul ACT un nou concert susţinut în cadrul Stagiunii de Jazz, organizate de Radio România Muzical şi Orchestrele şi Corurile Radio. Pe 13 Martie 2019,  la ora 19,00, trioul permanent al stagiunii (George Natsis – pian, Adrian Mircea Flautistu – contrabas şi Vlad Popescu –  baterie), îl are invitat pe trompetistul Sebastian Burneci, pentru o seară dedicată lui Roy Hargrove.

În luna noiembrie se va împlini un an de la trecerea în eternitatea a lui Roy Hargrove, unul dintre cei mai versatili trompetişti ai generaţiei lui. Dincolo de nenumăratele premii Grammy, Hargrove amintea prin muzica lui de hard – bopul de la jumătatea secolului trecut dar şi de fusionul generator al dimensiunilor stilistice funk sau soul. In anul 2015, Roy Hargrove a venit în România pentru un concert în cadrul Bucharest Jazz Festival. A fost o seară specială pentru publicul iubitor de jazz, o seară a pledoariei pentru autenticitatea muzicii de calitate de la început de secol XXI.

În ambientul nonconformist de la ACT, va fi evidenţiat parcursul tulburător al lui Roy Hargrove, care, din păcate, a trecut prematur în spaţiul etern al memoriei afective publice. Haideţi să fim împreună, miercuri, 13 Martie 2019, ora 19,00, când jazzul se va declina sonor într-un emoţionant colaj de tip, “in memoriam”, ca o reverenţă veritabilă venită din partea celor patru muzicieni pentru Roy… Roy Hargrove.

About Author

Connect with Me: