
”Itinerarii. Într-o zi, lumea se va schimba”, cel mai recent spectacol de la Arcub, şi-a început călătoria
După trei reprezentaţii prezentate în premieră la Sala Mare ARCUB, în zilele de 15, 16 şi 17 mai, spectacolul Itinerarii. Într-o zi, lumea se va schimba se bucură de aprecierea publicului spectator, a criticilor şi a oamenilor de specialitate. Cea mai recentă coproducţie teatrală internaţională realizată de Primăria Capitalei, prin ARCUB, şi de Compagnie des Ogres, a fost jucată pe scena Centrului Dramatic Naţional din Valence, în zilele de 23, 24 şi 25 mai 2019, iar pe 28 şi 29 iunie, va reveni pentru alte două reprezentaţii la Sala Mare ARCUB, începând cu ora 19:00.
Itinerarii. Într-o zi, lumea se va schimba interoghează construcţia identitară înlăuntrul unui teritoriu aflat în plină mutaţie şi mecanismele de luptă dintre individ şi colectivitate, într-un perpetuu joc ludic de punere în abis teatral, care explorează frontierele noastre intime în raport cu cele care delimitează Europa secolului al XXI-lea.
Regia spectacolului este semnată de Eugen Jebeleanu, după un text şi o adaptare de Yann Verburgh. Creaţia decorului şi a costumelor îi aparţine Velicăi Panduru, iar creaţia sonoră, lui Rémi Billardon. Din distribuţie fac parte Ioana Bugarin, Nicholas Caţianis, Clémence Laboureau, Radouan Leflahi, Ilinca Manolache, Claire Puygrenier, Alex Călin (voce din off şi video).
„Spectacolul îşi propune să chestioneze tineretul european de azi, pornind de la poveşti intime, de la mica istorie, pentru a da relief marii istorii, pentru a vorbi despre poveştile personale, despre propriile noastre frici, bariere, limite, frontiere de depăşit şi de a pune anumite întrebări în raport cu problemele societăţii contemporane de azi.” – regizor, Eugen Jebeleanu.
