
„Noua față a jazz-ului german”, în premieră la București
O minune de concert, ca să treceți cu bine peste nostalgia vacanței de vară, este programat marţi 3 octombrie, orele 19:00, la Sala Dalles din Bucureşti. O muzică solară de o rară frumusețe ! Iar dacă printre pasiunile Dvs. se numără Helge Lien, Bill Evans, Ahmad Jamal ori Keith Jarrett, veți regăsi influențele lor printre aromele acestor melodii superbe.
Triosence au fost supranumiți „noua față a jazz-ului german” de săptămânalul Stern, iar Jazz Podium a scris despre ei „cu această muzică soarele răsare și aici la noi, la Apus”. Pentru că trio-ul germano-cubanez emoționează cu fiecare piesă, cumva în spiritul melodicității jazz-ului scandinav.
Bernard Schüler (pian), Omar Rodriguez Calvo (bass), Tobias Schulte (percuție) și-au dezvoltat un stil inconfundabil, numit de ei „songjazz”, definit prin puterea și claritatea melodiilor. O putere și o claritate care nu vor fi niciodată banale, ori simple, oferind ascultătorului mult spațiu pentru emoții, gânduri, chiar și pentru visare. În combinație cu jazz, fusion, folk, pop și world music, acest stil îi convinge nu doar pe cunoscătorii de jazz, ci și pe cei care nu au știut prea multe despre jazz până acum.