
Zilele Culturii Bieloruse, la Teatrul Odeon
Teatrul Odeon vă invită la programul său internaţional odeon.art 8 – Zilele Culturii Bieloruse în perioada 25 – 27 mai 2017. După ediţii dedicate Ungariei, Cehiei, Olandei, Poloniei, Israelului, Japoniei şi Bulgariei, în acest an, cu ocazia sărbătoririi a 25 de ani de relaţii bilaterale între România şi Republica Belarus Teatrul Odeon aduce în prim plan dramaturgia puţin cunoscută al acestei ţări.
Aşadar, organizatorii vă propun o expoziţie de afişe şi fotografie, două spectacole pe texte contemporane montate la Teatrul de Stat al Tineretului din Minsk (“Insula caprelor” de Ugo Betti, regia Iskander Sakayev şi “Sasha, du gunoiul” de Natalia Vorojbit, regia Dmitriy Bogoslavskiy) precum şi un spectacol lectură cu actorii Teatrului Odeon (“Chibrituri” de Konstantin Steşik, regia Mariana Cămărăşan).
Konstantin Steşik s-a născut în anul 1979 în oraşul Soligorsk din Belarus. Este dramaturg şi scenarist de film şi trăieşte la Minsk. Piesele sale au fost premiate şi montate în Belarus, Federaţia Rusă, dar şi în străinatate.
Piesa “Chibrituri” a fost scrisă în mai 2015, în cadrul unui laborator de scriere dramatică organizat deCentrul Bielorus de Dramaturgie. În septembrie 2015, în cadrul Festivalului „Liubimovka”, la Moscova a fost prezentat un spectacol-lectură cu această piesă, iar în prezent textul se repetă la Teatrul Naţional Academic „Yanka Kupala” din Minsk şi va avea premiera la începutul stagiunii viitoare.
“Chibrituri” este o piesă despre un „musafir” tipic al vieţii, despre un trecător prin oceanul greu de străbătut al existenţei, dar şi despre un Prometeu neîmplinit. Fiecare băţ de chibrit reprezintă povestea unei vieţi posibile. Povestea a ceea ce a trecut ca un fum, povestea speranţei la ceea ce ar putea urma. Şi, ca şi în viaţă, unele beţe se rup, altele nu se aprind cu niciun chip, pentru că focul nu este pentru toţi. Şi sunt încă şi mai puţini cei care pot oferi şi altora, focul pe care îl deţin. Este ca şi cum ai vrea să traversezi o pădure întunecată la lumina unui singur băţ de chibrit, iar probabilitatea de a reuşi este extrem de mică, aşa că, probabil, nici nu merită să încerci. Sau poate că da!
“Insula caprelor” e un loc straniu şi ascetic, ca o margine a lumii, în care locuiesc doar trei femei. Ele sunt extrem de diferite ca vârstă, atitudine, conştiinţă de sine. Ceea ce le uneşte este doar singurătatea. Brusca apariţie a bărbatului le tulbură placiditatea vieţii, le înnebuneşte. Cine este el? Un rătăcitor, un amant, o tentaţie, un demon care să le trimită spre iad sau cineva care le cântă imnul libertăţii?
“Sasha, du gunoiul” este o piesă despre alegeri. Există mereu o perioadă pentru a trăi şi o perioadă pentru a … lupta. Dar dacă eşti ofiţer şi ai murit pentru că ţi-a cedat inima chiar înainte de a pleca la război? Sasha este sigur că moartea nu este nicidecum o scuză pentru cineva care a jurat credinţă Ţării Mamă. Soţia şi fiica sa vitregă însărcinată sunt pregătite să-l aducă înapoi de pe cealaltă lume, dar numai dacă este de acord să se întoarcă în sânul familiei, nu să meargă la război.
Teatrul de Stat al Tineretului din Minsk a fost înfiinţat în anul 1984. In cei peste 30 de activitate a produs în jur de 100 de premiere. Astăzi, repertoriul Teatrului Tineretului cuprinde 34 de producţii foarte diverse ca gen. Piese clasice, comedii lirice, melodrame, drame, performance-uri, reinterpretări ale capodoperelor dramaturgiei universale în maniera teatrului postmodern, spectacole pentru copii, spectacole de poezie şi spectacole de dans contemporan. (R.N.)
