
Un veac de zoologie în România. Amintiri despre viitor
Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa” găzduieşte până la 31 martie 2019 expoziţia temporară „Un veac de zoologie în România. Amintiri despre viitor”. Expoziţia care se integrează în complexul evenimentelor culturale menite a marca Centenarul României, prezintă publicului larg unele dintre cele mai importante contribuţii aduse de oameni de ştiinţă români la dezvoltarea ştiinţelor zoologice.
„Un veac de zoologie în România” ne dezvăluie amintiri despre personalităţi marcante ale zoologiei româneşti din ultima sută de ani, care au influenţat viitorul acestei ştiinţe: Dimitrie Voinov, Radu Codreanu, Mihai Băcescu, Nicolae Botnariuc precum şi Petre Mihai Bănărescu.
Structurată în cinci secţiuni, expoziţia elogiază realizările ştiinţifice ale celor cinci savanţi prin expunerea de imagini inedite din viaţa acestora, de informaţii importante din biografia lor, de documente, cărţi sau alte lucrări importante publicate de către aceştia, precum şi a unor obiecte care au aparţinut celor cinci personalităţi.
