blackmordia

The Blackmordia şi Xaon concertează alături de GOJIRA la Arenele Romane pe 4 iulie

Gojira, cea mai cunoscută trupă de metal francez, concertează în data de 4 iulie, la Arenele Romane din Bucureşti! Alături de ea vor urca pe scenă The Blackmordia, una dintre cele mai tinere şi energice trupe metal din Franţa, şi elveţienii de la Xaon care au făcut furori la ediţia din 2016 a festivalului METALHEAD Meeting.

Înfiinţată la Paris, trupa The Blackmordia şi-a propus să ia cu asalt scena metalului modern! Cu o vârstă medie de 19 ani, cvintetul şi-a construit deja o bază semnificativă de fani, fiind prezent destul de des atât în presa de specialitate, cât şi la televiziunea naţională franceză. The Blackmordia a împărţit deja scena cu nume celebre precum August Burns Red, The Word Alive sau Betraying the Martyrs, susţinând până în prezent peste o sută de spectacole şi devenind extrem de cunoscută în Franţa. Cel mai nou single al trupei, “Lying To Ourself”, poartă semnătura lui Al Groves, producător englez responsabil pentru cel de-al cincilea album al trupei Bring Me the Horizon, “That’s the Spirit”.

Proiectul Xaon a apărut în 2015 şi a fost format de către doi muzicieni profesionişti, Vincent Zermatten şi Florian Jacot-Descombes, care şi-au dorit să experimenteze extremele genului death metal, inventând un stil pe care ulterior l-au numit “Dark Metal”. În prezent, Xaon a anunţat o nouă prezenţă permanentă în rândurile componenţei sale, anume vocalistul de origine franco-americană Rob Carson.

Primul EP al trupei Xaon poartă numele de “Face of Balaam” şi a fost promovat anul trecut printr-o serie de concerte importante în Europa, printre care şi cel susţinut pe scena festivalului METALHEAD Meeting 2016. Xaon revine pe 4 iulie, în concert la Bucureşti, cu primul lor album full-lenght, “The Drift”, lansat recent sub egida casei de discuri Sliptrick Records. (R.N.)

 blackmordia

About Author

Connect with Me: