Nefiind înger - Not Being an Angel

Nefiind înger / Not Being an Angel – expoziție Arnulf Rainer la @MARe

Dezordine, pentru a înțelege mai bine ordinea lucrurilor… În premieră în România, lucrări de impact ale pictorului austriac Arnulf Rainer (n. 1929) sunt prezentate într-o expoziție retrospectivă dedicată acestei figuri tutelare a artei abstracte informale europene. „Nefiind înger / Not Being an Angel” este găzduită de Muzeul de Artă Recentă (MARe – Bulevardul Primăverii 15, București), între 31 martie și 27 iunie, proiectul fiind realizat în parteneriat cu Forumul Cultural Austriac.

Curatorul expoziției si directorul MARe, Erwin Kessler, explică de ce arta lui Arnulf Rainer este esențială pentru înțelegerea descătușarea trăită de societatea europeană după cel de-al Doilea Război Mondial: „el constituie puntea dintre creația artistică nutrită de subconștientul eliberat prin dicteul automat de tip suprarealist, definitoriu pentru perioada interbelică, și crisparea, angoasa și disperarea expresivă impulsionată de apocalipsa nucleară care încheia cel de-al doilea război mondial. Fondată pe coabitarea unor polarități ireconciliabile, pe eliberarea creativă fără rest și pe moartea iminentă fără rost, arta sa este un viguros memento al fragilității condiției umane actuale. Exuberantă și morbidă, vulnerabilă și agresivă, pictura sa este liric-abstractă ca mijloace și tragic-spirituală ca viziune. Vitalitatea întunecată a fotografiilor (frecvent autoportrete în ipostaze acționiste, body art) și a tablourilor sale intens și repetat supra-pictate, redă, fără egal în arta contemporană, acea expansivitate atroce de gaură neagră – voracitatea absurdă a conștiinței vinovate, care învăluie, acoperă și sufocă, precum o ceață neagră, credința, eul, creația, lumea”.

„Arnulf Rainer este unul dintre cei mai cunoscuți și influenți artiști austrieci contemporani. Opera sa combină body art și performance, fotografie, pictură și instalații într-un veritabil reper conceptual al tipului austriac de artă experimentală. El deviază tehnicile artistice tradiționale, pictura și desenul, le mixează cu acționismul și fotografia pentru a produce o estetică nouă, o experiență concomitent introspectivă, vitalistă, spirituală și politică. Operele selectate pentru expoziția de la MARe, realizată în colaborare cu galeria Thaddeus Ropac din Salzburg, acoperă perioada anilor 60-90, cea mai densă și reprezentativă din creația lui Arnulf Rainer, fiind incluse în expoziție și o serie de lucrări-cheie dintre cele expuse de Arnulf Rainer în universal aclamata sa expoziție personală din 1978, în Pavilionul Austriei de la Bienala de la Veneția”, precizează totodată Muzeul de Artă Recentă.

Expoziția „Nefiind înger / Not Being an Angel” este cea de a patra expoziție pe care MARe o realizează în parteneriat cu Forumul Cultural Austriac, în cadrul parteneriatului lor multianual. Seria de expoziții care prezintă personalități excepționale ale artei contemporane austriece și europene a fost deschisă de „Hermann Nitsch: Ritualuri” (2020), fiind urmata de „VALIE EXPORT: Import” (2020) și de „Heimo Zobernig: Spirit Fuck Painting” (2021).

About Author

Connect with Me: