afis_concert2022

Artişti români invitaţi la Festivalul de toamnă pentru tineret din Germania

În perioada 6 – 8 octombrie, tineri artişti români şi ucraineni vor susţine concerte în cadrul Festivalului de toamnă pentru tineret –  Jugendbegegnung für den Frieden. Evenimentul este  susţinut de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și de Fundația Baden-Württemberg Stiftung, prin programul Perspektive Donau.

Evenimentele vor avea loc după următorul program:

– 6 octombrie, Internationales Theater Frankfurt am Main

– 7 octombrie, Consulatul General al României, Stuttgart

– 8 octombrie, Bürgerzentrum Kirchheim Heidelberg.

Toate concertele încep la orele 17:00.

Interpretează:

  • Andreea Nistor, vioară, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Bucureşti
  • Angela Ioana Gheorghiu, voce, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Bucureşti
  • Clementina Ristea – Ciucu, pian, Universitatea Națională de Muzică din București
  • Copii aparţinând Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Româneşti Cernăuți, Ucraina.

În program: lucrări compuse de Ludwig van Beethoven, George Enescu, Tiberiu Brediceanu, precum şi cântece și dansuri populare românești și ucrainene.

afis_concert2022

About Author

Connect with Me: