
Artişti români invitaţi la Festivalul de toamnă pentru tineret din Germania
În perioada 6 – 8 octombrie, tineri artişti români şi ucraineni vor susţine concerte în cadrul Festivalului de toamnă pentru tineret – Jugendbegegnung für den Frieden. Evenimentul este susţinut de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și de Fundația Baden-Württemberg Stiftung, prin programul Perspektive Donau.
Evenimentele vor avea loc după următorul program:
– 6 octombrie, Internationales Theater Frankfurt am Main
– 7 octombrie, Consulatul General al României, Stuttgart
– 8 octombrie, Bürgerzentrum Kirchheim Heidelberg.
Toate concertele încep la orele 17:00.
Interpretează:
- Andreea Nistor, vioară, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Bucureşti
- Angela Ioana Gheorghiu, voce, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Bucureşti
- Clementina Ristea – Ciucu, pian, Universitatea Națională de Muzică din București
- Copii aparţinând Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Româneşti Cernăuți, Ucraina.
În program: lucrări compuse de Ludwig van Beethoven, George Enescu, Tiberiu Brediceanu, precum şi cântece și dansuri populare românești și ucrainene.
