
Viaţa şi moartea lui Richard al II-lea – a zecea premieră într-un an de zile la Teatrul Mic
Cea dintâi premieră a Teatrului Mic în 2018 şi a zecea în decursul unui an de zile, spectacolul “Viaţa şi moartea lui Richard al II-lea” de William Shakespeare, în regia şi versiunea scenică a lui Radu Iacoban, are premiera miercuri, 7 februarie, ora 18:30, în Sala Atelier a Teatrului Mic.
Publicul spectator va fi martor al tragediei detronării ultimului rege legitim al Angliei, Richard al II-lea, unsul lui Dumnezeu, moment care a coincis cu instaurarea unei noi dictaturi în persoana renumitului Henry al IV-lea, conducător iubit de popor.
“Uite cum joc eu mai multe roluri şi niciun personaj nu-i mulţumit. Uneori sunt rege, dar trădarea mă face să-mi doresc să fiu un biet tâlhar. Şi atunci devin tâlhar. Apoi mizeria mă convinge că-mi era mai bine înainte, ca rege. Şi în momentul ăla devin rege, dar mă gândesc că-s detronat de Bolingbroke şi iar nu sunt nimic”. (Richard al II-lea)
Fascinanta poveste a lui Richard al II-lea, încoronat la doar 10 ani, atunci când a murit bunicul său, Edward al III-lea, devine o metaforă a instabilităţii politice actuale, dar şi a ideii că “nu există bine sau rău, există doar efecte ale deciziilor conducătorilor şi influenţe directe asupra cetăţenilor”, aşa cum punctează regizorul Radu Iacoban.
Tragedia Richard al II-lea a fost aplaudată de publicul vremii şi a reprezentat un succes încă de la publicarea în ediţiile in quarto din 1597.
Premiera naţională a acestui titlu celebru avea loc chiar pe scena Teatrului Mic, în anul 1966, sub semnătura regizorală a lui Radu Penciulescu, pe atunci director al instituţiei, cu Victor Rebengiuc în rolul monarhului detronat şi cu Ion Marinescu în rolul lui Henry Bolingbroke. A fost catalogată, chiar de către regizor, drept “un fenomen colectiv, care solicită, prin subiectivismul interpretării de pe scenă, sutele de subiectivisme din sală”.
Următoarele spectacole: 8, 28 februarie şi 1 martie, ora 18:30. (R.N.)



