
Sorin Zlat Quartet îl invită pe saxofonistul american Woody Witt pe scena ARCUB, la început de aprilie
Stagiunea Artist in Residence continuă în luna aprilie cu invitaţi de talie internaţională, primul concert avându-l ca invitat special pe celebrul saxofonist de origine americană, Woody Witt.
O fuziune surpinzătoare de jazz, muzică latino, pop și clasică, proiectul Sorin Zlat Quartet ce îl are ca invitat special pe saxofonistul Woody Witt (US), ajunge pe scena ARCUB – joi, 13 aprilie, ora 19:30. Un testament al universalităţii muzicii, cu cei patru muzicieni provenind din generaţii și școli de gândire diferite, dar unificaţi de către limba comună a jazzului, evenimentul face parte din stagiunea Artist In Residence, curatoriată ce cunoscutul pianist Lucian Ban. Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului București prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București.
Concertul susţinut de Sorin Zlat Quartet alături de saxofonistul Woody Witt va cuprinde atât compoziţii personale inlcuse pe ultimul album semnat de pianistul Sorin Zlat – Endurance (2015), cât și creaţii noi ce vor fi prezente pe următorul său material discografic, alături de compoziţii semnate de saxofonistul Woody Witt.
Sorin Zlat (RO) – pian
Woody Witt (USA) – saxofon
Andrea Marcelli (GER) –tobe
Răzvan Cojanu (RO) – contrabas
În toamna anului 2016, pianistul român Sorin Zlat a călătorit în Statele Unite ale Americii pentru a susţine o serie de concerte alături de saxofonistul american Woody Witt. Proiectul s-a bucurat nu numai de un succes bine meritat, dar a dat naștere și unei colaborări inedite între Sorin și Woody Witt, saxofonist, compozitor și profesor universitar din Houston, Texas. Cu Andrea Marcelli la tobe și Răzvan Cojanu la contrabas, acest quartet dinamic dorește să aducă publicului din București un repertoriu original și diversificat. (R.N.)

