
Stagiunea de marți seara. Recital cameral – Liviu-Lucian Albu – flaut şi Iulia Olteanu – pian
Liviu-Lucian Albu este student la Universitatea Națională de Muzică din București, secția interpretare instrumentală – flaut, la clasa prof. univ. dr. habil. Ion Bogdan Ștefănescu.
De-a lungul anilor de studiu, a reușit să dobândească o serie de succese remarcabile printre care: premiul I la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală (2018, 2019, 2023) și premiul al III-lea la Concours International de Jeunes Musiciens de Talent „Nouvelles Étoiles” (Franța). Tânărul flautist a participat la numeroase evenimente muzicale, atât ca solist, cât și ca membru în diverse formații camerale. A fost implicat în proiecte în cadrul Festivalului Internațional “Meridian” și al Săptămânii Internaționale a Muzicii Noi. Liviu-Lucian Albu este membru al Orchestrelor Române de Tineret și al Ansamblului „Flaut Power”, coordonat de Ion Bogdan Ștefănescu.
În 1998, pianista Iulia Olteanu a fost invitată ca solistă în cadrul Festivalului Internațional de la Harrogate, Marea Britanie, unde a susținut un recital organizat de Rotary Club Millenium Project-Harrogate. În 2002-2003 a fost bursieră la École Normale de Musique “Alfred Cortot” din Paris la clasa prof Françoise Thinat; tot aici a susținut recitaluri solo și camerale pe scenele Fundației Americane, Maison de l’Europe și Bisericii Americane din Paris. În 2021 obține diploma de doctor în muzică și din octombrie 2023 este lector în cadrul Universitatății Naționale de Muzică din București
Evenimentul găzduit de Ateneul Român, Sala mică, va avea loc marți, 18 iunie 2024, ora 19.00.