Placebo

Placebo în concert la Bucureşti anul viitor

Renumita trupă britanică Placebo revine la Bucureşti pe 14 iulie 2022 la Romexpo, în aer liber. După show-ul sold out de la Arenele Romane de acum câţiva ani este momentul să ascultăm o trupă emblematică a generaţiei noastre pe o scenă mai mare, la Romexpo.

Evenimentul va respecta normele în vigoare la momentul desfăşurării acestuia.

Placebo este una dintre cele mai cunoscute formaţii din Marea Britanie. Bazele acesteia au fost puse în 1994 de către solistul şi chitaristul Brian Molko şi de bassistul Stefan Olsdal, artişti care activează în continuare alături de trupă. În cei aproape 30 de ani de activitate au lansat 7 albume de studio, toate ajungând în TOP 20 în Regatul Unit adunând peste 11 milioane de unităţi vândute în întreaga lume.

Placebo a colaborat de-a lungul timpului cu artişti de talie mondială precum David Bowie, Michael Stipe sau Justin Warfield.

Printre artiştii care i-au influenţat se numără David Bowie, Iggy Pop, Nirvana sau Depeche Mode. Muzica lor însă a dobândit o identitate proprie iar la rândul său a influenţat artişti precum My Chemical Romance sau Panic! at the Disco.

Placebo

About Author

Connect with Me: