
La mulţi ani, Ioan Tugearu!
Sărbătoritul de azi este una din figurile artistice emblematice ale scenei coregrafice româneşti şi un reper în formarea generaţiilor de artişti ajunse la maturitate la finalul anilor 1980.
A devenit prim balerin al Operei Naţionale din Bucureşti în 1967, iar din 1977 şi pînă în prezent a montat numeroase spectacole atît la Operele din Bucureşti, Constanţa, Iaşi, Timişoara, la Teatrul de Balet „Oleg Danovski” din Constanţa, dar şi la Opera din Novi-Sad (Serbia) sau Jerusalem City Ballet, fiind cunoscut pentru un stil neoclasic-modern. Pe lângă rolurile din balete clasice, cu preponderenţă roluri dramatice, ocazional a fost interpret şi în spectacole de factură modernă şi contemporană, la invitaţia altor coregrafi.
A fost profesor la Liceul de Coregrafie „Floria Capsali” din Bucureşti dar şi maestru de balet la Opera din Oslo (1983) şi la Teatro Lirico Arene di Verona (1984). În 1990 a înfiinţat compania Orion Balet Bucureşti, al cărei director artistic a fost pînă în 1992.
Din 1965, Ioan Tugearu a făcut numeroase turnee în Europa, America şi Africa, cu Baletul Operei Naţionale din Bucureşti, cu Teatrul de Balet „Oleg Danovski” din Constanţa, dar şi alături de companiile Jeunesse Musicale de France şi Grand Ballet Classique de France. A avut, de asemenea, angajamente ca prim balerin la München, la Bordeaux, şi la Bari.
Îi dorim maestrului neobosit Ioan Tugearu mulţi ani sănătoşi şi fericiţi!