
Casting deschis ca parte a ediţiei a 4-a a Managing Talents în cadrul Les Films de Cannes à Bucarest
+ Cum citim un scenariu? – workshop cu licenţiaţi în analiza de scenariu
Pe perioada festivalului, Asociatia Cinemascop, organizatoarea Les Films de Cannes à Bucarest, continuă să organizeze, ca şi în anii precedenţi, ateliere pentru diferite comunităţi ale industriei de film din România, în încercarea de a oferi cât mai multe oportunităţi membrilor acestora.
Cum citim un scenariu? este un workshop care porneşte de la următoarea realitate: anual, în toată lumea şi deopotrivă în România, o mână de oameni citesc sutele şi miile de scenarii care îşi caută finanţare – iar pe baza analizei lor se alocă milioanele de euro destinate producţiei de film. Cine sunt aceşti oameni? Ce calităţi şi ce calificare au sau ar trebui să aibă ei? Cu ce rezutate au citit şi citesc lectorii români? Cine îi alege şi pe ce criterii? Trebuie scenariile naţionale analizate doar de conaţionali? Doi specialişti în lecturarea profesionistă de scenarii vor încerca să ne ofere răspunsuri folosindu-se de vasta lor experienţă: Jacques Akchoti, profesor de scenaristică şi regie la prestigioasa şcoală franceză de cinema La Femis, implicat în numeroase programe internaţionale de dezvoltare de scenarii, printre care EAVE, Sud Ecriture, DV8 films, Vision Cinema, Ekran, Interchange şi Nicolas Livechi, lector profesionist de scenarii de cinema şi formate de televiziune pentru Why Not Productions (Franţa). Atelierul Cum citim un scenariu? va avea loc vineri, 25 octombrie, la Cinema Elvire Popesco.
Totodată, Les Films de Cannes à Bucarest organizează în zilele de 24, 25 şi 26 octombrie cea de-a patra ediţie a Managing Talents, programul care îşi propune să intermedieze întâlnirea dintre actori români şi agenţi de casting şi de reprezentare din alte ţări. Ediţia de anul acesta propune un masterclass susţinut de agentul de casting Manuel Puro un profesionist care a lucrat alături de Guillermo del Toro, Cate Blanchett sau Rachel Weisz şi o sesiune deschisă de casting pentru roluri în filmul Tata mută munţii, de Daniel Sandu, o producţie Mobra Films.
După trei ediţii ale Managing Talents în care actorii români s-au plâns că nu află când au loc castingurile pentru filme, Asociaţia Cinemascop a decis să organizeze un casting deschis pentru un proiect real. Toţi actorii interesaţi să participe la casting pot trimite, între 8 şi 15 octombrie, un self tape cu o probă de casting pentru rolul din film iar actorii selectaţi pentru faza finală vor fi anuntaţi la festivitatea de închidere a Les Films de Cannes à Bucarest, pe data de 27 octombrie.
Textul pentru casting (deopotrivă pentru roluri feminine şi masculine, pentru actori cu vârste cuprinse între 18 şi 35 de ani şi peste 35 de ani), regulamentul programului precum şi detalii despre filmul pentru care dau proba pot fi găsite pe filmedefestival.ro, la secţiunea Managing Talents.
Probele de casting vor fi în limba română şi vor fi realizate cu sprijinul directoarei de casting Floriela Grapini. Masterclass-ul lui Manuel Puro precum şi discuţiile pe care acesta le va purta cu actorii vor fi în limba engleză.
Workshopul are loc la Cinema PRO şi va lua startul joi, 24 octombrie, de la ora 10:30, când va avea loc o primă întâlnire de lucru cu toţi cei înscrişi în program.
Masterclass-ul “How to make an effective self-tape”, cu Manuel Puro, va avea loc vineri, 25 octombrie, de la ora 10:30, iar la final, participanţii vor avea ocazia să intre în dialog cu agentul de casting. Tot vineri, după finalul conferinţei, foaierul Cinema PRO se va transforma într-un studio iar între orele 13:30 şi 18:30, actorii care nu au avut posibilitatea să trimită anterior o probă de casting, vor putea înregistra self-tape-uri chiar la faţa locului, punând în practică ce au învăţat în timpul conferinţei.
În a treia zi de Managing Talents, sâmbătă, 26 octombrie, va avea loc, începând cu ora 10:30, o nouă sesiune de casting pe baza self-tape-urilor trimise, luând în calcul şi pe cele realizate în cadrul laboratorului din ziua precedentă.
Pentru casting sunt eligibili atât actori profesionişti cât şi studenţi ai şcolilor de film şi actori neprofesionişti. Intrarea la Managing Talents este liberă – fiind deschisă atât participanţilor cât şi publicului.
Manuel Puro are peste 20 de ani de experienţă în casting, lucrând pentru lungmetraje, serii TV, jocuri, reclame şi scurtmetraje. Şi-a început cariera în 1995, ca asistent de casting şi a lucrat cu mari regizori, inclusiv Guillermo del Toro, Nicolas Roeg sau Richard Attenborough. În 2000 a ajuns să lucreze cu agenţia de casting ICM, ocupându-se de celebrităţi ca Rachel Weisz, Cate Blanchett, Michael Caine, Hugh Grant, Ben Kingsley sau Julie Christie.
Pe parcursul timpului, el a oferit mentoring unor organizaţii şi instituţii precum National Film and Television School, iFeatures şi Directors Guild din Marea Britanie, şi a susţinut workshop-uri despre casting în lumea întreagă. În 2017, a creat The Acting Habit, o platformă online inovatoare, unde actorii din lumea întreagă îşi pot împărtăşi munca, primind şi oferind feedback, pot face experimente creative şi acumula abilităţi tehnice noi.